השוואת חימום מים בגז לעומת חימום בחשמל

תמונה: depositphotos

 

מתלבטים בין חימום מים בגז או חימום בחשמל? לפניכם השוואה קצרה הכוללת כמה מאפיינים חשובים שבאים לידי ביטוי בשתי האפשרויות.

שאלת המחיר: עלות דוד חשמל לעומת מחמם מים על גז:

בחינת המחיר מתחלקת לשניים: עלות ההתקנה של המכשיר ועלות השימוש באופן שוטף. ברור כי לאורך זמן העלות השוטפת משמעותית יותר מאשר עלות ההתקנה הראשונית. ובכל זאת, עדיין לא תמיד אנו קונים את הנעליים היקרות ביותר גם אם בחישוב כלכלי רב-שנים זה עדיף.

המחיר להתקנה של דוד חשמל בהשוואה לחימום מים בגז:

טווח המחירים הממוצע להתקנה של מחמם מים בגז, שכוללת גם את עלות המכשיר וגם את עלות העבודה, נע בין 2,800 ל – 4,900 ש"ח כולל מע"מ. המחירים משתנים כמובן מחברה לחברה, ובהתאם לדגם של מחמם המים.
טווח המחירים הממוצע להתקנה של דוד חשמל, שכוללת גם את עלות הדוד וגם את עלות העבודה עצמה, נע בין 1,300 ל – 2,000 ₪, כולל מע"מ.

כמו שאפשר לראות, עלות ההתקנה הראשונית של מערכת הגז יקרה פי שניים ואף פי שלושה ממערכת החשמל. מכיוון, שהיא מחייבת את התאמת התשתית הביתית לגז. היא מצריכה התקנה של צינור גז עבה. מפני, שהצינור של גז הבישול לא עבה דיו, בכדי לספק את לחץ הגז הדרוש לחימום המים. היא מצריכה נקודת חשמל עבור התקנת המצת החשמלי של המערכת וגם התקנה של שני צינורות מים לכניסה ויציאה של מים חמים. ובכן, עלות ההתקנה של מחמם מים בגז יקרה יותר באופן משמעותי.

שאלת הבטיחות: הסכנה שבשימוש בחימום בחשמל לעומת החימום בגז – השימוש בגז נחשב מסוכן יותר מהשימוש בחשמל. התקנה לא נכונה או מכשיר לא איכותי, יכולים להוביל לדליפת גז, שתגרום לאסון. להפחתת החשש, חברת הגז מחויבת לערוך בדיקה תקופתית של אחת לשנה, שבה היא מוודאת שהמערכת תקינה. לאור כך, מחמם מים בחשמל בטיחותי יותר ממקבילו בגז.

שאלת היעילות והמיידיות: כמה זמן לוקח למים להתחמם בחשמל אל מול השימוש בגז – השימוש בגז, מאפשר מים חמים תוך שניות ספורות. כל עוד הברז פתוח ישנם מים רותחים, ללא הגבלה וללא זמן, כלומר – לא יגמרו לכם המים החמים באמצע המקלחת. במערכת ניתן להתקין טיימר, וכך להימנע מצריכת גז מיותרת. בשימוש בחשמל, כשמדובר בתקופה קרה במיוחד, יש להמתין כמה שעות עד לחימום המים. דוד ממוצע המכיל 150 ליטר מים זקוק לפחות לשעתיים של חימום, ומספיק למקלחת באורך ממוצע של כארבע נפשות.
המסקנה היא, חימום מים בגז מהיר ויעיל יותר מהחימום בחשמל.

כמו שניתן לראות, לכל מערכת יתרונות וחסרונות משלה ובסופו של דבר, הבחירה נתונה בהעדפות אישיות. אם אתם אנשים שלא אוהבים לחכות, חימום מים בגז זו השיטה בשבילכם. אם לא בא לכם להוציא סכום כל כך גדול על התקנה, בחרו בחשמל. אלה שמתקשים לבחור יכולים לשלב. ניתן לשלב בין מערכת חימום מים הפועלת על שמש או חשמל לבין מערכת חימום מים הפועלת על גז!